Ako bolo na festivale Topfest 2009 v sobotu 27.6.2009 (2.časť)

Sobota na Topfeste.
Program začal na A.stage kapelou Smola a hrušky. Hit „Matura“ rozvášnil dav ľudí. No mňa osobne zaujala kapela Amphibios na B.stage, ktorá získala cenu za najlepší slovenský album roku 2008. Pesnička „Chains„, jedna z naj. Video „ChainsTU. Kapela hrajúca electronic, drum & bass a alternatívny štýl.

Po kapele Smola a hrušky som chcel veľmi vidieť kapelu Kubiz, bohužiaľ som nestihol. Kubiz je pre mňa príjemné prekvapenie na Slovenskej scéne. Ide o banskobystrický inštrumentálny kvintet v zložení Lukáš Kubicina (bubony), Martin Žiak (basa na elektriku), Matúš Miženko (trumpeta), Martin Bukový (písací stroj) a zbormajster Branko Jakubis (gitara) hrá fúziu nu-jazzu, rocku a iných experimentálnych prvkov (prvky ľudové, progresívne, DnB,…). Pesnička „Červený s bielym vrškom“ je neuveriteľné spojenie už spomínaných hudobných štýlov. Video Kubiz TU (intro videa tvorí pesnička Červený s bielym vŕškom).

Čas som strávil na C.stage, kde sa predstavila kapela Hospital Bukra. Pesničku „Stará pani„, spievali všetci. Kapela hrajúca prevažne punk-hard rock. Hneď po Hospital Bukra pár ľudí zaujala kapela Devil Street 13. Nemal som možnosť ich vidieť. Kapelu som spomenul na požiadanie. Devil sa prezentuje psychedéliou a rockovým prejavom. Ide o maďarskú kapelu. Video ukážka TU. My sme sa rozhodli ísť na prešovskú kapelu Heľenine Oči. Takáto hudba sa hodí na festivaly a bol som prekvapený koľko ľudí prilákala kapela. Záverečná pesnička doslova rozvášnila ľudí a skákal každý. Kapela zahrala svoje najväčšie hity ako „Marianna„, „Jahody„, „Trim ho„, „Hoja hop„, „Nina„a iné. Dokonca potom tam chodil jeden pán s lancuškom (lanom) a držal si imaginárneho psa (vravel mi, že ide o čivavu a či ju vidím. Na to ja, že vidím. Vravím mu, ale trimce sebe teho šaľeneho psa …). To či rozumel už neviem 🙂

Niečo okolo pol šiestej začala svoje vystúpenie Slobodná Európa, tú som mal možnosť počúvať z veľkého prístrešku. Čas sme strávili  so zvyškom pitím a jedením. Veľký prístrešok postačoval pre všetkých, stal  sa aj útočiskom pred dažďom. Pozdravujem všetkých ľudí, ktorých som tam spoznal, bohužiaľ mám slabú pamäť na mená. Slobodka začala svoje vystúpenia za najväčšieho dažďa, no ani tento fakt neodradil ľudí a ani moju kamarátku  Zuzanu, ktorá si to pod pódiom užívala spolu so zvyškom partie ktorý sa mierne rozdelil.

Pri pódiu sa rozdávali pršiplášte najvernejším – organizátor myslel aj na to, čo ma nesmierne teší. Keďže na Slobodnej Európe som bol v Prešove článok TU, rozhodol som sa ísť na chvíľu k B.stage. Tam sa predstavila kapela Infants. Neznáma kapela, ktorá sa snaží svojimi textami o harmóniu. Všestranní umelci, zaujímavý prejav speváčky. Pôsobila veľmi staticky na pódiu, priam bez pohybu. Infant je zjav na slovenskej scéne práve pre ich hudobný štýl. Neviem, ktorá kapela by sa k nim dala prirovnať. Ja by som im dal prirovnanie „deti kvetov“. 🙂 Čo si pamätám zahrali pesničky „Peek A Boo„, „Lois“ a iné.

Keďže po prehánkach bolo blato všade, pomaly sa ľudia presúvali k hlavnému pódiu na skupinu Horkýže Slíže. Objavili sa prvé mláky, ktoré využilo pár ľudí. Tancovali, váľali sa v nich – odviazali sa ako nikto, okolo nich. Fotka a video vám napovie viac. 🙂 Pesničky akoLaG song“, „Atomový kryt“, „Ukáž tu svoju zoo„, „Silný refrén“ a iné. Kapela pripravuje pre svojich fanúšikov knihu, ktorá sa dostane do predaja od decembra. Viac info TU.

Hneď po skončení Horkýže Slíže som našiel zvyšok partie a presunuli sme sa na C.stage, kde sa predstavila kapela Punkreas. Uprednostnili sme Punkreas pred Čechomorom. Kapela hrajúca punk-hardcore, pre mňa neznáma pre zvyšok kolektívu stará vec. Kapela zaplnila C.stage na maximálnu kapacitu. Kapala končila okolo 21:00 no najvernejší fanúšikovia si žiadali pesničku „Tulipán„, bol som tam aj ja, keďže som nechcel kaziť partiu. Problém pre mňa nastal, keď sa pesnička začala spievať iba pre skupinu, to som otváral ústa akože viem text. 🙂 Následne sa kapela ospravedlnila, že už fakt nezahrá, ale že vzadu si to so skalnými zaspievajú. Následne sa na C.stage predstavila kapela MF. Punk-rocková vec, chalani pripravujú nové Cd + nový videoklip. To som už nemal možnosť počuť. Touto cestou pozdravujem Skyppiho najväčšieho punkera na Topfeste. Bol si jedinečný. 🙂

Postupne sme sa presúvali a zastavili sa u pár pitných (pivných) staníc 🙂

Niečo okolo 20:00 sa na hlavnom pódiu predstavil Paľo Habera a TEAM, celý ich koncert sme strávili pod veľkým prístreškom, pri pive, alkohole (ktorý sa tam predával), veľa jedla a pohodových ľudí. Na pár pesničiek sme spievali, aspoň na moju obľúbenú a asi jedinú „Severanka„. Bohužiaľ čo si doteraz vyčítam, že som nestihol kapelu Talkshow na B.stage. Kapela prezentuje alternatívnu až indie scénu na Slovensku. Pesnička „Try“ stojí za vypočutie. Keď som ich prvýkrát počul, veľmi mi pripomínali kanadskú rockovú formáciu Billy Talent.

Po Paľovi Haberovi sa predstavila kapela Kabát. Kabát zatiaľ nechýbal ani na jednom ročníku Topfestu. Vrcholom večera bol veľkolepý ohňostroj, ktorý si kapela zaslúžila. Zahrali skladby ako „Kdovi jestli„, „Stará Lou„, „Burlaci“ a iné. Ohňostroj začal pri záverečnej pesničke „Moderní děvče„.

Následne sme sa presunuli na B.stage, kde už hrala kapela Puding Pani Elvisovej. Prišli sme na pesničku „Michael Jackson„. Bolo to nádherné tanečné vystúpenie. Ja som si zaspomínal, ako som kedysi túto kapelu počúval. Slivka mala dobrý hlas. Nakoniec sme sa vybrali do stanového mestečka, tam som zistil, že stan nevydržal prehánky a pár vecí zmoklo. Spolu s Katkou sme išli pozrieť skupinu HT, ktorá sa predstavila na A.stage okolo 2:00, bohužiaľ už som vydržal iba dve pesničky.

Program Topfestu ukončila kapela Danny Briottet z UK. Program Topfestu skončil niečo okolo 3:30.

Info na záver:

  • pripravuje sa tretí článok s vyjadrením pár ľudí z Topfestu 2009.
  • stále čakám na vyjadrenie pána Kakaščíka PR managera Topfestu.

4 Replies to “Ako bolo na festivale Topfest 2009 v sobotu 27.6.2009 (2.časť)”

  1. hehe takže svoj sľub si splnil – Skyppiho si pozdravil!!! Len či tá Veľká hlava si vôbec prečíta tento článok! 😛 joj dobre nám bolo na tom TOPFESTE – vážne to bol Top Festival!!! 🙂

  2. tak tak, TOP festival, len ta dialka a strateny hlas 🙂

    a diky aj za devil street 😀

  3. Len škoda, že sa Ti nepodarilo odfotografovať tú veľkú Skyppiho hlavu! 🙁 Viem, že by sa nezmestila na 1 samostatnú fotku, ale kebyže ho fotíš z diaľky, tak ono by to šlo! 😛

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.