Ako bolo na festivale Topfest 2009 v piatok 26.6.2009 (1.časť)

V prvom rade sa chcem poďakovať organizátorom, konkrétne pánovi Janovi Kakaštíkovi PR managerovi. Musicone.sk sa teší na spoluprácu o rok.

Cesta na Topfest prebehla bez väčších ťažkostí. Na Topfest sme cestovali Ja, Zuzana ‚Indil‘ Andrasovová, Pavol Onofrej a Terezia Součková. Príchod na stanicu Nového mesta n. Váhom približne o trinástej hodine. Prvý pohlaď na stanicu odhalil veľké množstvo ľudí, sprevádzané spievaním a pitím. Začal sa boj o kyvadlovú dopravu, ktorá prepravovala lúdi v ±15 min. intervaloch. Ľudí bolo veľa, vlaky prichádzali a stanica zažívala vlny návštevníkov. Spoločne sme čakali zvyšok partie. Na stanici som stretol kamarátku z Terchovej, ktorú pozdravujem. 🙂
Po krátkej chvíli sme sa rozhodli, že nebude mat žiaden zmysel čakať na kyvadlovú dopravu, rozhodli sme sa pre taxík. Cesta taxíkom sa miestami vliekla, vznikali mierne zápchy. Ľudia sa rozdelili do troch skupín, a to na ľudí čakajúcich na kyvadlovú dopravu (zadarmo, zabezpečená organizátormi Topfestu), ľudí ktorí sa spoliehali na taxík, no a tretiu skupinu tvorili ľudia, ktorí sa vybrali na Topfest pešo. Cestu taxíkom som využil a opýtal som sa taxikára par otázok, ktoré ma zaujímali. Prvá otázka bola … Kedy to všetko vypuklo? Taxikár vravel, že už od skorého rána začali rozvážať ľudí, okolo 6.00. Hneď druhá otázka znela … Akú návštevnosť odhaduje? Vtedy vyslovil slovo 40 000 a viac. To ma prekvapilo, ale tešil som sa na masu ľudí. Neveril som, že sa jeho slová potvrdia.

Návštevnosť Topfestu za dva dni 44 000 ľudí podľa agentúry SITA.

Po akreditácii a nájdení miesta v stanovom mestečku sme sa mohli pripraviť na program Topfestu. Poviem vám bol to boj. Čo sa mi nepáčilo, že neboli určene cestičky, ako to bolo  na Hodokvase. Tento fakt mi potvrdilo par ľudí priamo na festivale.

Piatok na Topfeste 2009.

Program Topfest otvorila kapela Fuera Fondo, okolo 14:30. Predviedla svoj ska-punk štýl. Kapela dostala priestor na hlavnom pódiu (A.stage).  Mňa osobne oslovila textovo pesnička „Kráčajúc svetom„. Kapela je v zložení Boris (trubka), Tomáš (klávesy, spev), Dalibor (gitara, spev), Dodis (bicie), Vinco (akordeón), Marek (basgitara), Dano (alt saxofón), Peter (trombón).

Ďakujeme, za najlepší zážitok, za to, že sme mohli byť na festivale Topfest 2009, za skvelú organizáciu a zaobstaranie všetkého a hlavne VÁM, všetkým super ľuďom, ktorí ste prišli s nami otvoriť tento super festival a tým ste nám dožičili neopakovateľnú atmosféru a doživotný zážitok.

Po Fuera Fondo nasledovala kapela Alkehol z Českej republiky. Kapela hrajúca prevažne rockovú hudbu. Do varu dostala ľudí pesničkami ako „Non stop„, „Život je krátkej“ a mnoho iného. Zahrali aj notoricky známu pesničku pre športovcov a to „Nechte vlaky vlát„. Rozhodli sme sa ostať na A.stage na kapelu Polemic na, ktorú sme sa tešili. Polemic predviedla pravú ska-reagge show. Ľudia sa zabávali, pesničkami ako „Slnko v sieti„, „Ona je taká„, „Ja som to vedel„, „Škandál„,“Plán ako prežijem“ a „Komplikovaná„.

Text Slnko v sieti:Jedno ráno pozrieš von – slnko svieti. Úsmev zmrzne na perách veď je v sieti. Dodnes v hlave obraz máš – ako je ti. Ako je ti slnko keď svietiš v sieti. Jedno ráno pozrieš von slnko svieti. Uistíš sa pohľadom nie je v sieti. Bol to iba trpký sen ako je ti, keď si v koži slnka čo svieti v sieti . Je to šialené chcieť iným ukázať, čo áno a čo nie, je to šialené. Je to šialené chcieť iným ukázať, čo áno a čo nie, je to šialené. Sen sa mi sníva stále rád, sen sa mi sníva stále rád. Je to šialené .. sen sa mi sníva stále rád.

Po skupine Polemic sme sa presunuli na B.stage. Tam sa predviedla skupina Plastic Swans z Banskej Bystrice. Kapela hrajúca indie štýl na Slovensku. Pesnička ako „Spaceship lover“ považujem za jednu z najlepších, aké kapela skomponovala. Dávnejšie som poznal hit „I saw a chaper“ niečo úžastné. Zahrali aj skladbu „Devils“, ktorá mi v pripáda, ako niečo mystické. O tejto kapele budeme určite veľa počuť. Štefan Rybár sa predviedol so skvelým hlasom. (dokument z nahrávania EP TU.)

V našej hudbe sa odrážajú príbehy, ktoré nikto nikdy nestihne napísať…Príbehy nás samotných a neustále sa meniaceho víru našich blízkych, priateľov, skúseností a inšpirácií.

Spolu s Plastic Swans prebiehalo vystúpenie skupina Since. Skupina hrajúca alternatívny metal. Pochádzajú z Nového mesta n. Váhom. Okolo ôsmej hodine prišiel prvý vrchol festivalu Topfest v podaní kapely Ska-P. Anarchistická kapela, ktorá svojimi textami poukazuje na ľudské práva, podporu legalizácie marihuany, práva zvierat a texty poukazujúce na nerovnosť medzi ľuďmi, nesmie chýbať postoj k cirkvi.

Ska-P na Topfeste 2009, videá vďaka ľuďom z youtube.com

Ska-P na Topfeste 2009

Na B.Stage sa predviedla kapela Tata Bojs, od ktorej som počul dve obľúbené pesničky. „Atention Aux Hommes“ (Piti piti pá) a „Pěšáci„. Pre zranenie, ktoré sa mi stalo som nemohol počuť viac. Ďakujem Zuzane, že sa o mňa postarala.

Vrcholom festivalu bola kapela Limp Bizkit. Ktorá sa predviedla v tom najlepšom. Fred Dust sa hlasovo predviedol, celkovo kapela zahrala ich najväčšie hity. Ľudia skákali na všetko čo hrali. Mne sa veľmi páčili jednotlivé prechodi na pesničky. Bolo to premakané, pódium zhasne a Dj mixuje ďalej, nastúpi gitarista, ktorému svieti gitara na modro. Jednotlive prechodi trvali 20 až 30 sekúnd. Musím spomenúť slovenskú vlajku, ktorú mal zavesenú Dj na mixažnom pulte. Doslova pocta Slovensku. Kapela položila poctu kráľovi popu Michaelovi Jacksonovi pesničkou „Billy Jean„. Fred Dust si nasadil striebornú rukavicu a začal spievať. Nasledovala pesnička „Fait“ (cover George Michael) . Mne sa veľmi páčila pesnička „My Way“. Pesnička „Behind Blue Eyes“, bola nádherná balada. Fred bol nadšený slovenským publikom, ktoré mu pomáhalo pre spievaní. Pesničku okorenil slovami Help me a následne Thank you. Na záver pesničky sa spustil priam na želanie jemný dážď a geniálne dotvoril atmosféru, ktorú si vychutnal aj sám Fred. Mysticky po skončení dážď prestal. 🙂

Zvuk bol vynikajúci systém K1 nesklamal. Svetelný show, ako sa patrí. Nedá mi, aby som nezabudol spomenúť člena skupiny Wesa Borlanda s jeho kompletným nalíčením. Odzneli pesničky ako „My Generation“, „Livin‘ It Up“, „Re-Arranged“, ktorými odštartovali takmer 90 minútovú show. Záver patril pesničkám „Take A Look Around“ a „Rollin“.

Check, check, check check… out my melody

Yeah
This time I’m ‚a let it all come out
This time I’m ‚a stand up and shout
I’m ‚a do things my way
It’s my way
My way, or the highway

Limp Bizkit – My way (Topfest 2009)

Limp Bizkit – Billy Jean a Faith (Topfest 2009)

Limp Bizkit – Behind Blue Eyes (Topfest 2009)

Spolu s Limp Bizkit sa na B.stage predviedla kapela Lavagance. Spomeniem, že kapela sa predstavila ako predskokan skupiny Depeche Mode. Pesnička „Miles“ jedna z mojich obľúbených.  Video z Topfestu 2009 so skupinou Lavagance.

Okrajovo sme počuli kapelu Trashmonkeys. Kapela, ktorá hraje zvuk šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, ktoré kombinuje do súčastného štýlu. Noc v stanovom mestečku prebiehala bez konfliktov. Ráno ma zobudila reťazovka na slovo „Hovno“. Škoda nestihol som sa zapojiť. 🙂

  • pripravuje sa článok z Topfestu (sobota).
  • časom pribudne vyjadrenie pána Jána Kakaštíka PR managera Topfestu, ktorému som položil pár otázok.
  • na záver zaradíme všetky naše fotky z Topfestu 2009.


7 Replies to “Ako bolo na festivale Topfest 2009 v piatok 26.6.2009 (1.časť)”

  1. hehe dobre bolo!!! Dik za článok, aspoň som si osviežil moju krátkodobú pamäť, že jak tam vlastne bolo!!! 😛

  2. najsamlepsi fest aky som zazil, tesim sa na dalsi rocnik, lenze tam som si uz dal predsavzatie, ze obmedzim trosku alkohol :D, ale inak super, a chcem pripomenut zarad do sobotnajsieho clanku aj kapelku Devil Street 13, zasluzia si to 🙂

  3. a musíš spomenúť, že Punkreas nezahrali pesničku Tulipán!!! 😀 a ešte, že Skyppi je festivalový KING!!! lol

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.