55. ročník festivalu Košická hudobná jar

Medzinárodný hudobný festival „KOŠICKÁ HUDOBNÁ JAR“ (KHJ), prináša východoslovenskému regiónu už viac ako polstoročie hudobne dianie, ktorého úroveň sa stále viac približuje festivalovej ponuke v kultúrnych centrách Europy. Dramaturgia ponúkne opäť skvosty klasickej hudby v interpretácii špičkových umelcov. Festival otvorí 29. aprila 2010 Štátna filharmónia Košice pod taktovkou šéfdirigenta Zbynka Müllera uvedením unikátnej Koncertnej skladby pre 4 lesné rohy a orchester v prevedení Českého hornového kvarteta.

Program 55. ročníka festivalu Košická hudobná jar

29. 4. „ŠTYRIA HORNISTI V SCHUMANNOVI“
Otvárací koncert festivalu s podporou Českého centra
ŠTÁTNA FILHARMÓNIA KOŠICE dirigent: Zbyněk MÜLLER (ČR) ČESKÉ HORNOVÉ KVARTETO
Robert Schumann: Manfred, predohra
Robert Schumann: Koncertná skladba pre 4 lesné rohy
a orchester Johannes Brahms: Symfónia č. 1 c mol

Otváracím koncertom festivalu si pripomenieme 200. výročie narodenia Roberta Schumanna. Po predohre Manfred, ktorá býva označovaná za jedno z jeho najvydarenejších diel, zaznie zriedka uvádzaná, no pôsobivá Koncertná skladba pre štyri lesné rohy a orchester. Náročné sólové party sú tvrdým orieškom aj pre zdatných hráčov – a Schumannova skladba si vyžaduje štyroch dokonale disponovaných sólistov…

  • Dom umenia, 19.00. Vstupné: 10-8-6 Eur

3. 5. „DUCHOVNÁ POÉZIA V HUDBE ČESKÉHO BAROKA“
MUSICA FLOREA, súbor starej hudby (ČR)
umelecký vedúci: Marek ŠTRYNCL soprán: Lenka MÁČIKOVÁ (SR) Johann Josef Ignác Brentner: Concerto č. 2 Johann Josef Ignác Brentner: Plaude exulta cor meum Antonín Reichenauer: Concerto d mol pre violončelo a sláčiky Georg Friedrich Händel: Cantata Figlio d´alte speranze Jan Dismas Zelenka: Aria zo Suity F dur
Jan Dismas Zelenka: Aria. Andante „Huc Caeli Principes…“ Johann Josef Ignác Brentner: „Concertus cammerales“ č. 3 Anonym (Archív Pražského hradu): Cantata per ogni tempo

Pražský súbor MUSICA FLOREA patrí v interpretácii starej hudby k európskej špičke. Na tento koncert súbor zostavil exkluzívny výber hudobných diel, ktoré sú späté s barokovou Prahou. S Musicou Floreou sa predstaví aj mladá talentovaná sopranistka Lenka Máčiková.

  • Premonštrátsky kostol, 19.30. Vstupné: 5,- /2,- Eur

6. 5. „DIRIGENTKA A ČAJKOVSKIJ“
Koncert v rámci osláv Dňa mesta Košice 2010
ŠTÁTNA FILHARMÓNIA KOŠICE
dirigent: Agnieszka DUCZMAL (Poľsko)
klavír: Daniela VARÍNSKA (SR)
Peter Zagar: Chorál s variáciami – svetová premiéra
Fryderyk Chopin: Koncert pre klavír a orchester č. 1 e m
Piotr Iljič Čajkovskij: Symfónia č. 4 f mol

Rok 2010 sa nesie v znamení chopinovských osláv poľský národ je právom hrdý na umelecký odkaz Fryderyka Chopina. Oba jeho klavírne koncerty s drahokamami, ktoré ozdobia každý koncert. Nepochybne možno to isté konštatovať aj o Čajkovského 4. symfónii. Nepremeškajte ani príležitosť vypočuť si svetovú premiéru Chorálu s variáciami slovenského skladateľa Petagara. Tento festivalový večer bude výnimočný aj tým, že pred ochester sa postaví žena – vynikajúca poľská dirigentka Agnieszka Duczmal, ktorej sa ako jednej z mála žien podarilo zaradiť medzi svetovú dirigentskú elitu.

  • Dom umenia, 19.00. Vstupné: 10-8-6 Eur

11. 5. LITERÁRNO-HUDOBNÝ VEČER
sprievodné slovo: Eva HUDEČKOVÁ (ČR)
husle: Václav HUDEČEK (ČR)
klavír: Jaroslava PĚCHOČOVÁ (ČR)
Leoš Janáček: Po zarastenom chodníčku,
drobné skladby pre klavír (výber)
Fryderyk Chopin: Prelúdium d mol č. 24
Johannes Brahms: Sonáta pre husle a klavír č. 1 G dur
Ludwig van Beethoven: Sonáta pre husle a klavír
č. 9 A dur, „Kreutzerova“

Český huslista Václav Hudeček je košickému publiku dobre známy. Tentokrát sa na pódiu objaví po boku svojej manželky – úspešnej spisovateľky Evy Hudečkovej a spoločne nás zasvätia do tajov svojho umeleckého poslania. Spolu s nimi budeme hľadať spojitosti medzi literatúrou a hudbou…

  • Dom umenia, 19.00. Vstupné: 5,- /2,- Eur

13. 5. „SVETOVÁ HUSLISTKA SO SIBELIOM“

ŠTÁTNA FILHARMÓNIA KOŠICE
dirigent: András DEÁK (Maďarsko)
husle: Sophia JAFFÉ (Nemecko)
Edvard H. Grieg: Tri orchestrálne skladby zo suity Sigurd Jorsalfar
Jean Sibelius: Koncert pre husle a orchester d mol
Richard Wager: Symfónia C dur

Nemecká huslistka Sophia Jaffé je napriek svojmu mladému veku prirovnávaná s k fenomenálnej, svetoznámej huslistke Anne Sophie-Mutter. Publikum oslňuje priezračnou technikou, vnútorným nasadením a hlbokou emocionálnou výpoveďou. Na pódiu Domu umenia zažiari v Sibeliovom husľovom koncerte. Za pozornosť určite stojí aj výber z Griegovej suity Sigurd Jorsalfar a Symfónia C dur Richarda Wagnera.

  • Dom umenia, 19.00. Vstupné: 12-10-8 Eur

17. 5. ZAHRANIČNÝ ORCHESTER SO ŠÉFDIRIGENTOM ŠFK
SYMFONICKÝ ORCHESTER MISKOLC (Maďarsko)
dirigent: Zbynék MÜLLER (ČR)
hoboj: Levente SOÓS (Rumunsko)
Richard Wagner: Siegfriedova idyla
Richard Strauss: Koncert pre hoboj a orchester
Camille Saint-Saëns: Symfónia č. 3 c mol, „Organová“

Symfonický orchester Miskolc pod taktovkou šéfdirigenta ŠfK Zbyňka Müllera uvedie nemecko-francúzsky program. Lyrickú, itímnu Siegfriedovu idylu Richarda Wagnera bude nasledovať Koncert D dur pre hoboj a orchester – jedno z posledných diel Richarda Straussa. Francúzsky romantik Camile Saint-Saëns vložil do svojej 3. symfónie veľa tvorivej energie – a venoval ju pamiatke svojmo veľkého vzoru – Franzovi Lisztovi. Symfónia, v ktorej sa spája nemecká presnosť s francúzskou delikátnosťou, sa stala obľúbeným dielom.

  • Dom umenia, 19.00. Vstupné: 10-8-6 Eur

19. 5. KOMORNÝ KONCERT s podporou Rakúskeho kultúrneho fóra
husle: Ivana PRISTAŠOVÁ
klavír: Gottlieb WALLISCH (Rakúsko)
Wolfgang Amadeus Mozart: Sonáta pre klavír a husle e mol, KV 304
Sebastian Themessl: „Mind the gap“, trio pre husle, klavír a metronóm
Leoš Janáček: Sonáta pre husle a klavír
Johannes Brahms: Sonáta pre klavír a husle d mol

Dvaja skvelí inštrumentalisti – slovenská huslistka Ivana Pristašová a rakúsky klavirista Gottlieb Wallisch pripravili pútavý program: diela Mozarta, Janáčka a Brahmsa, ktoré sú pevnou súčasťou „klasického“ repertoáru, ozvláštnili zaradením skladby súčasného skadateľa Sebastiana Themessla: „trio“ pre husle, klavír a… metronóm!

  • Dom umenia, 19.00. Vstupné: 5,- /2,- Eur

27. 5. „CHASIDSKÉ PIESNE II.“
Koncert v rámci Dní židovskej kutúry 2010 v spolupráci so združením ESTER klavír,
spev: Baruch MYERS (USA)
husle: Miloš VALENT (SR)
violončelo: Jozef LUPTÁK (SR)
akordeón: Boris LENKO (SR)

Unikátny projekt, ktorý mal premiéru na festivale Konvergencie 2008 v Bratislave, bol ideou bratislavského rabína Barucha Myersa.S nápadom najskôr oslovil Jozefa Luptáka k spolupráci potom prizvali ďalších dvoch vynikajúcich hudobníkov: huslistu Miloša Valenta a akordeonistu Borisa Lenka. Výsledná podoba piesní je spoločným dielom všetkých zúčastnených hudobníkov.

  • Dom umenia, 19.00. Vstupné: 5,- /2,- Eur

3. 6. „DIRIGENTSKÁ LEGENDA A MÁ VLAST“
Záverečný koncert festivalu s podporou Poľského inštitútu ŠTÁTNA FILHARMÓNIA KOŠICE dirigent: Antoni WIT (Poľsko). Smetanovo veľdielo – cyklus symfonických básní „Má vlast“ – uzavrie 55. Košickú hudobnú jar. Dirigentská legenda, poľský dirigent Antoni Wit, je šéfdirigentom Varšavskej filharmónie. V minulosti stál na čele Poľského rozhlasového a televízneho orchestra a zboru v Krakove (1977-1983), Národného poľského rozhlasového symfonického orchestra v Katoviciach (1983-2000) a Orquesta Filarmónica de Gran Canaria (1987-1992). Jeho
doterajšia umelecká činnosť je pre poľskú hudbu veľkým prínosom: početné a vysoko hodnotené nahrávky a premiérové uvedenia diel poľských skladateľov (K. Penderecki, W. Kilar, K. Szymanowski…), ale aj jeho časté zahraničné turné s veľkými poľskými zvidiiteľnili poľskú hudobnú tvorbu vo svetovom meradle. Antoni Wit je častým hosťom špičkových svetových symfonických orchestrov a renomovaných festivaloch po celom svete. Aktuálne sú až dve z jeho nahrávok nominované na cenu GRAMMY: „Najlepšia orchestrálna nahrávka roka“ (Symfónie 1 & 4 K. Szymanovského) a „Najlepšia zborová nahrávka roka“ (K. Penderecki: „Utrenja“) v oblasti klasickej hudby.

  • Dom umenia, 19.00. Vstupné: 12-10-8 Eur

Súčasť festivalu Košická hudobná jar

29. 4. VERNISÁŽ VÝSTAVY OBRAZOV Melita GWERKOVÁ & Marián VÍDA
Výstava v spolupráci s Galériou Andrej Smolák potrvá do 3. 6. 2010
Dom umenia, 17.00

15. 5. OPERA – 2. premiéra
Francesco Cilea: Adriana Lecouvreur
Štátne divadlo Košice, 19.00

20. 5. VERNISÁŽ VÝSTAVY OBRAZOV
Karel GOTT
Organizátor výstavy: VI-AN, Média Art Promo Agency v spolupráci s Gajja Production House Výstava potrvá do 16. 6. 2010.
Hotel Yasmin, 18.00

22. 5. BALET
Ondrej Šoth, Zuzana Mistríková: ŠTEFÁNIK súčasné tanečné divadlo
Štátne divadlo Košice, 19.00

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.