41. Medzinárodný organový festival Ivana Sokola

Štátna filharmónia Košice už štyridsať rokov prináša na Východ Slovenska aj kvalitné organové umenie. Tak ako každý september, opäť rozozvučia košické organy a organy v Kežmarku, Spišskej Novej Vsi, Rožňave a v Poprade prominentní umelci v rámci 41. ročníka Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola. Festival, ktorý nesie meno svojho zakladateľa a významného organového virtuóza, vstupuje do piatej dekády svojej existencie a je najstarším podujatím tohto druhu na Slovensku.

Festival otvorí 14. 9. recitálom v Dóme sv. Alžbety Irena Chřibková,…

…organistka Baziliky sv. Jakuba v pražskom Starom meste. Na otváracom koncerte festivalu uvedie francúzsku, českú a slovenskú organovú tvorbu a dve diela J. S. Bacha. Program koncertu v Kežmarku (16. 9.) prispôsobila I. Chřibková historickým nástrojom: v prvej polovici koncertu zaznejú diela barokových majstrov na vzácnom barokovom organe v Drevenom artikulárnom kostole, druhá polovica koncertu v Novom evanjelickom kostole ponúkne romantické a novoromantické skladby na krásnom nástroji z konca 19. storočia.

Dánska organistka Bine Katrine Bryndorf,… 

…ktorá bude druhou účinkujúcou na festivale, je profesorkou organovej hry na Kráľovskej dánskej akadémii v Kodani. Študovala na prestížnych školách vo Viedni, Paríži a Bostone, má za sebou mnohé medzinárodné úspechy. Košičanom sa predstaví 20. 9. v Dóme sv. Alžbety, druhý koncert zahrá 22. 9. v Spišskej Novej Vsi, v Evanjelickom kostole.

Slovenskú organovú školu bude zastupovať Martin Bako,…

…titulárny organista Dómu sv. Martina v Bratislave. Keďže je známy aj ako skvelý improvizátor, improvizácie zaradil aj do programov svojich festivalových koncertov v Rožňave (22. 9.) a v Kostole sv. košických mučeníkov v Košiciach – Nad jazerom (25. 9.).
Posledný koncert festivalu bude patriť mladému nemeckému talentu – Marcovi Jacquetovi, ktorý je čerstvým víťazom Medzinárodnej organovej súťaže v švajčiarskom Zürichu. Koncert 27. 9. v Popradskej konkatedrále zostavil z tvorby J. S. Bacha i menej známych autorov (Berveiller, Alain).

Organové koncerty majú vždy neopakovateľnú atmosféru: každý jeden organ je bytostne spätý s priestorom, pre ktorý bol postavený a od ostatných hudobných nástrojov sa odlišuje aj svojou veľkosťou a zvukovým bohatstvom. To z neho dokážu vyťažiť tí najväčší majstri organovej hry. Inak to nebude ani na 41. ročníku Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola…

Stručná história Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola /MOF/ je najstarším organovým festivalom na Slovensku. Zakladateľom a dlhoročným dramaturgom podujatia bol sólista Štátnej filharmónie Košice Ivan Sokol (1937-2005). Organové recitály významných domácich a zahraničných umelcov sa spočiatku sústreďovali prevažne do Dómu sv. Alžbety, organové koncerty so symfonickým orchestrom do koncertnej sály Domu umenia. Festival bol 20 rokov integrálnou súčasťou Košickej hudobnej jari, v roku 1991 sa osamostatnil a koná sa v úvode koncertnej sezóny Štátnej filharmónie Košice – v druhej polovici septembra. Osamostatnením získal organový festival väčšiu závažnosť a rozsiahlejší manévrovací priestor pre dramaturgiu. V roku 2006 Štátna filharmónia Košice úspešne rozšírila túto veľkolepú prehliadku organovej hudby aj do ďalších miest Košického a Prešovského kraja: organové koncerty v Rožňave, Spišskej Novej Vsi, Poprade, Kežmarku, Levoči, Prešove a i. sa stretávajú s veľkým záujmom.

Zdroj: Jana Šargová, manažér festivalov ŠfK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.