30 Seconds To Mars naživo v Prahe

Vo štvrtok, 18. marca sa v neveľkej, zašitej a ľudskému oku pomerne nenápadnej Incheba Arene v Prahe Holešoviciach otvorili brány do sveta alternatívneho rocku, melodických preludov a vytrvalostného jačania. Krátko pred pol siedmou večer sa dvere do arény otvorili a zmeska ľudí prevažne mladšieho osadenstva vstúpila, resp. sa natlačila do už spomínaného priestoru. Neviem, či dané vekové zloženie ovplyvňoval fakt, že frontmanom kapely je pomerne známy herec/spevák Jared Leto,… ktorý vytvára ideu pseudo-emo lámača ženských sŕdc, alebo prirodzený ráz danej kapely, ktorej hudba sa stotožňuje so súčasnými trendmi v modernej alternatívnej scéne (ak je vhodné použiť tento výraz). Každopádne nebolo to len o tmavých vlasoch, ofinách do oči, či pokreslenej tvári. To, na čo sa všetci účastníci tešili bola poriadna dávka živej hudby.

Program večera bol v podstate známy, oznámenou resp. na internete prezentovanou predkapelou bola californská formácia Street Drum Corps, ktorej sa budem venovať nižie. Ďalšou predkapelou sa stalo dánske zoskupenie Carpark North.

Ako prvá na scénu prišla už spomínaná formácia Street Drum Corps. Chlapíci zvláštne odetí, s neónovo sfarbenými paličkami a dajme tomu nezvyčajným prístupom k nádobám podobným odpadkovým košom však vytvorili prinajmenšom skvelú rozjazdovú atmosféru. Chytľavé tóniny, avantgardné správanie speváka hraničiace s verejným šaškovaním a rytmické šantenie paličkami vytváralo neuveriteľnú dávku energie valiacu sa publikom. Nejeden účastník koncertu, vrátane mňa, bol veľmi milo očarený prirodzenosťou, odviazanosťou a nespútanou energickosťou členov kapely. Aj keď bola táto kapela (nie len pre mňa) veľkou neznámou a ani jednu z pesničiek som nepoznala, ich hudba sa vám dostala pod kožu minimálne po zvyšok večera.

Ďalšou kapelou v poradí bola Carpark North. Pri prvom stretnutí s nimi ste nevedeli presne zaradiť ich prízvuk, každopádne vám bolo jasné, že sú odniekiaľ zo severu Európy. Pravdou je, že táto dánska kapela začala spoluúčinkovať na koncertnej šnúre pomerne nedávno. Tento fakt však celú štruktúru a obsah turné len pozdvihol. Aj keď chlapci neoplývali avantgardnosťou ich spoluúčinkujúcich Street Drum Corps, dokázali sa im minimálne vyrovnať po hudobnej stránke – nezvyčajné spojenie elektronických klavírnych prvkov s rockovo gitarovým štýlom bolo dostatočným dôkazom. Výsledkom bolo vystúpenie plné variácii a špecifickým prvkov, ako napríklad elektronická úprava hlasu a pod. Kapela znela veľmi vyspelo, a príjemne zafarbený hlas speváka len umocňoval pozitívny ohlas v publiku.

Vraví sa, že do tretice to najlepšie, a ani tento prípad nebude výnimkou. Po čakaní na hlavnú kapelu večera a rozmýšľaním nad tým, čo sa skrýva za naaranžovaným čiernym plátnom visiacim v prednej časti javiska, sa konečne rozozvučali prvé tóny pilotnej piesne tak nového albumu „This Is War (2009)„, ako aj celého turné – Escape. Nasledoval energický odrazový mostík v podobe jednej z najdynamickejších piesní nového albumu „Night of the Hunter„. Charakteristickým rysom už spomínanej novej kompilácie sú prechody v rámci piesní pripomínajúce zbor, takže aj účastníci prišli na svoje. Kapela hrala hlavne veci z nového albumu, vrátila sa však aj k svojim starším hitom a setlist neminuli ani najznámejšie skladby „From Yesterday“ a „Beautiful Lie„, sprevádzané vizuálnym premietaním videoklipom k skladbám. Výnimkou však neboli ani skvelá skladba „Fantasy„, „The Kill“ či „Attack„. Príjemným spomalením boli akustické verzie piesní „Hurricane“ (pôvodne spievaná v spolupráci s Kanye West) či „Alibi„, ktorá sa na turné objavila po prvý raz. Koncertné ťaženie bolo zakončené najnovším singlom „Kings and Queens„, ktorý si zborovo s kapelou zaspievalo aj pár šťastlivcov na pódiu. To už mal frontman kapely, Jared Leto, na sebe obviazanú českú vlajku a lúčil sa s Prahou.

http://www.youtube.com/watch?v=GjJmYnTxT3w

Na záver by sa hádam hodilo celkové zhodnotenie. Ak by bolo možné to opísať jednou vetou, znela by asi nejako takto. Veľa ľudí, málo vzduchu, tlačenica, dobrá nálada, očakávania nadmieru splnené, nové vplyvy, prúdy a túžba, že sa tento zážitok bude ešte niekedy opakovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.