“The Best of (česko)slovenský bigbít” IV. časť: Ďalšie výberovky bigbítu

Štvrtá časť môjho seriálu o putovaní SK (a CZ) bigbítom bude o ďalších výberovkách, ktoré mám zo stránok jedného bigbítového fanatika.

Czechoslovakian beat vol.1

Hneď po spustení gramofónu vám začnú znieť skvelý Matadors. Ako bol Olympic český Beatles, tak Matadors boli český Rolling Stones. Energia a hudobná vyspelosť tejto skupiny bola na tú dobu nevýdaná. Keby sa táto kapela nebola rozpadla, mohla byť Olympicu veľkou konkurenciou.  Skupinu tvorili : spevák Viktor Sodoma, priam legendárny český gitarista Radim Hladík, Otto Bezloja, Jan Farmer Obermajer a Tony Black. Ich debut patril k najvýznamnejším českým bigbítovým albumom.  Skupina, ktorá sa preslávila hitom Get Down From The Three (známeho z filmu Pelíšky), má na tomto CD tri skladby : Old Mother Hubbard;  Malej zvon, co mám a Don’t Bother Me. Bigbít strieda bigbít. Drsné bicie odštartuju ďalšiu kapelu : The Bluesmen – so skladbami „A proto se bojìm mìt te rád“ a „Leč proč nemohu spát“. Už v druhej časti spomíná skupina Juventus, tu má okrem skladieb z albumu Beat Line Supraphon (18 minut, Procitnutí), ešte jeden song s názom Bob Hands. Konečne prichádza slovenská scéna bigbítu. „Slovenskí beatlesáci“ alebo The Beatmen uviedli dve skladby : „The Enchanted Lie“ a „Safely Arrived“.  Česká skupina Flamengo , ktorá sa preslávila albumom Kuře v hodinkách, predstavuje svoje ranné skladby : „Poprava blond holky“, „Pani v černém“ a „Zavraždil jsem lásku“. Musím pripomenút kvalitné texty a zaujimavý (niekedy až humorne znejúci) spev. Najviac je výrazný v skladbe „Poprava blond holky„. Posledná nespomenutá skupina tohto albumu boli The Olympics (nie Olympic pozn. aut.).  Pre výberovku vybrali skladbu „Vzpomínka plíživá“. (link na dowload)

2. Československý Beat Festival 1968 – Vol.1

Významná udalosť československej bigbítovej scény z roku 1968 zdokumentovaná na špeciálnych EP.

Unikátne živé verzie skladieb uvedie Miki Volek a jeho rock and rollový Samuels Band s legendárnou skladbou Chucka Berryho – Roll Over Beethoven.  Skutočnou raritkou je živá verzia „A Day In The Life“ od slovenskej skupiny Blues Five, kde spieval mladý Peter Lipa a členovia budúceho Collegium Musicum (gitarista Rasťo Vacho a bubeník Dušan Hájek).  Skupina Flamingo zahrala uvrieskanú Restless a už spomínaná bigbítová skupina The Bluesmen,  skladbu „Mám smutek ve tvařich„.

Druhé EP odštartujú George & Beatovens dvomi spojenými skladbami „I Must Go From You“ a „Be My Daughter“ s charakteristickými klávesmi a špecifickým soundom. Živá verzia „A proto se bojím mít te rád“ od Bluesmen bola nahraná naživo skutočne energicky. Ďalšou raritkou (obvzlášť pre slovenský bigbít), je ďalšia skladba od Blues Five. Cover skladby Animals, House Of The Rising Sun s jazzovo-bluesovým hlasom Petra Lipu, dáva skladbe iný rozmer. Je to zároveň posledná skladba tohto dvoj CD. Príjemné počúvanie.  (link na stiahnutie)

Linky uvádzam opäť z dôvodu nedostupnosti albumu v oficiálnych predajniach.

Tretie EP, ktoré bohužiaľ nieje dostupné, obsahuje skladby od Mikiho Voleka a jeho Samuels Bandu (Cadonia, She’s Lookin‘ Good), Michaela Prokopa & Framus Five (Keep A Light In The Window,  Georgia On My Mind, Georgia On My Mind), Blues Five (I Don’t Need No Doctor), Viktora Sodomu & Apollobeat (Hush), Flamingo (Coal Sweat, I Say A Little Prayer For You,  Chain Of Fools) a Flamengo ( Get Off Of My Life Woman, Say It Loud). Nezostáva nám nič iné, než čakať na reedíciu alebo na nejakého dobráka, ktorý by to umiestnil na web.

Prajem vám príjemné počúvanie tejto kvalitnej hudobnej archeológie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.